Wiele nastolatków szuka pracy na wakacje. Często jednak na owych poszukiwaniach się kończy. Pada wtedy znany wszystkim znakomicie tekst: „nie ma w tym kraju pracy dla ludzi z moim wykształceniem” – i coś w tym rzeczywiście jest, bo większość młodych osób rzeczywiście nie ma doświadczenia zawodowego, za co zresztą nie można ich winić – w końcu każdy musiał od czegoś zacząć.

Gdzie w takim razie młodzież powinna szukać szansy na zatrudnienie?

Oczywiście na początku nie ma co liczyć na posadę kierownika sklepu, dlatego przyjrzymy się zawodom, które nie wymagają żadnego wykształcenia ani doświadczenia. Mimo wszystko i tak warto przejrzeć portal pracy www.szukajpracy.pl. A może jednak coś znajdziemy w okolicy? Pierwsze co kojarzy się z wakacyjną pracą to zbiory czereśni, porzeczek czy też innych owoców i rzeczywiście, jeżeli ktoś pracowity i nie boi się zmęczyć (a zakładam, że młode, pełne wigoru osoby właśnie takimi cechami się odznaczają), może na tym zarobić. Jeśli jednak z takich czy innych powodów nie odpowiada wam ten rodzaj pracy, spokojnie, jest jeszcze kilka innych alternatyw. Dla osób pełnoletnich szczególnie atrakcyjną ofertą wydaje się zarabianie jako magazynier. W Polsce jest sporo tego typu placówek, które często szukają pracowników na wakacje.

Im wyższe stawki tym większe zainteresowanie

Młodych przyciągają dosyć atrakcyjne stawki, zazwyczaj wyższe od minimalnego wynagrodzenia, co już jest swego rodzaju sukcesem, jeżeli zaczynamy pracę „od zera”. Z drugiej strony natomiast zawód ten zdecydowanie do lekkich nie należy, ale jak to mówią: „bez pracy nie ma kołaczy”. Oprócz tych propozycji jest też multum różnych możliwości. Wiele zależy też od tego gdzie mieszkamy – logiczne, że im większe, bardziej rozwinięte miasto, tym łatwiej o zatrudnienie. Nie znaczy to, iż mieszkańcy małych miast czy też wiosek mają się poddawać i używać przytoczonego przeze mnie na początku sloganu. Wręcz przeciwnie – zawsze warto pójść do pobliskich sklepów lub restauracji i zapytać o posadę. Bardzo często nawet mimo braku żadnego ogłoszenia rekrutacyjnego, okazuje się, że w takich miejscach chętnie przyjmują nowych pracowników.