Studia to okres, w którym niektóre osoby są w stanie na spokojnie same się utrzymywać, ale większości przypadków nawet jeśli ktoś pracuje, to ma bardzo mało środków. Z tego powodu studenci muszą oszczędzać, co nie jest łatwym zadaniem dla kogoś, kto do tej pory nie musiał aż tak martwić się o środki do życia. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposób, które pomagają zapanować nad zawartością swojego portfela.

Przy okazji promocji rób zapas rzeczy


W okresie studiów dobrze byłoby zapoznać się z promocjami i okazjami. Dotyczy to zarówno zakupów odzieżowych, kosmetycznych, jak i spożywczych. Staraj się kupować produkty sezonowe, bo dzięki temu będziesz wydawać na posiłki mniej. Sprawdź też kiedy i jakie sklepy mają najlepsze obniżki na produkty, z których korzystasz najczęściej. A kiedy uda Ci się już trafić na ciekawą promocję, zrób zapas tych produktów, które na pewno zużyjesz i które mogą stać przez kilka dni bez obaw o ich jakość czy skuteczność działania. W ten sposób nie będziesz wydawać większych kwot, kiedy będą Ci one potrzebne.

Kupuj towary lepszej jakości


Kupowanie raz za większą kwotę jest zdecydowanie bardziej opłacalne, niż kupowanie co pół roku nowej pary spodni albo rękawiczek na zimę co sezon. Dotyczy to szczególnie zakupów odzieżowych, ale także mebli, pościeli czy garnków. Czasami nie można pozwolić sobie na duże wydatki, ale jeśli tylko staje się to możliwe, warto się nad tym zastanowić. To dlatego, że większość tanich produktów psuje się bardzo szybko, co zmusza do wydania kolejnych małych kwot, które zebrane razem i porównane do jednego większego są wyjątkowo duże. Jako student musisz wiedzieć, co będzie Ci potrzebne i może się szybko zużyć.

Załóż dla siebie konto oszczędnościowe


Jeśli pieniądze nie chcą się Ciebie trzymać, postaw na osobne konto oszczędnościowe. Dzięki temu nie będziesz miał do nich aż tak łatwego dostępu, jak w przypadku konta podpiętego do używanego na co dzień rachunku. Lepiej nie inwestuj tych kwot, bo nigdy nie możesz być pewny, kiedy realnie się one przydadzą, ale jednocześnie dbaj o to, żeby nie mieć ich pod ręką. Na konto oszczędnościowe odkładaj wszystkie pieniądze, które są ponad to, czego potrzebujesz do utrzymania się. Dzięki odsetkom ich wartość będzie rosła, a Ty nie wydasz ich na przyjemności czy niepotrzebne gadżety, które tylko zajmą wolną przestrzeń.