Oszustwo na słupa to wciąż oszustwo i ktoś musi za nie odpowiedzieć. Choć może się wydawać, że słup jest w tego typu sytuacji ofiarą tak samo, jak ktoś oszukany, to nigdy nie możemy wykluczyć, że wiedział on cały czas o sposobie, w jaki jest wykorzystywane jego konto. A jeśli tak było, to możemy uznać go za współudziałowca w całym przestępstwie, a wtedy może on odpowiadać karnie.

Oszustwo na słupa to najlepszy sposób na to, żeby faktyczny oszust uniknął całkowicie kary. W tym wypadku ma on pieniądze i jest w pełni wolny. Kiedy jego dotychczasowy słup zostaje złapany lub odkryty, to po prostu zrywa z nim kontakt, zaciera za sobą ślady i zaczyna szukać sobie kogoś nowego. A słup zostaje wystawiony, bo tylko jego danymi, a mianowicie numerem rachunku bankowego, dysponuje oszukana osoba. Organy, którym zostanie zgłoszona cała sprawa, nie będą zbyt zainteresowane wysłuchaniem naszej wersji historii, bo nikt nie uwierzy, że nie wiedzieliśmy, co się dzieje na naszym koncie.

Nawet jeśli naprawdę nie mieliśmy pojęcia, skąd pochodzą przepływające przez nasze konto pieniądze, to nie chroni nas to od ewentualnej odpowiedzialności. Oszukana osoba w pierwszej kolejności chce odzyskać pieniądze, nie interesuje jej wtedy, kto jest faktycznie odpowiedzialny. Jeśli dopadnie słupa i uda jej się wszcząć postępowanie, będzie wymagała od niego zwrotu utraconych środków. W takim wypadku słup może być jedyną osobą, która zostanie jakkolwiek ukarana. Będzie miał on nauczkę na przyszłość, a faktyczny oszust będzie działał sobie dalej i wyłudzał więcej pieniędzy.

Bo tego dochodzi też blokada środków na koncie. Jeśli to nasz jedyny rachunek bankowy i trzymamy na nim wszystkie nasze oszczędności, możemy całkowicie stracić do nich dostęp. Słup często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niebezpieczne jest wchodzenie w tego typu relację z oszustem. Nie bój się zdawać pytań, kiedy przez twoje konto przechodzą pieniądze z nieznanych źródeł, z podejrzanymi tytułami przelewów. Najlepiej od razu odsyłaj je na konto, z którego wpłynęły. To jedyny pewny sposób na ominięcie ewentualnej odpowiedzialności karnej, jeśli nasze konto jest wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy.