Generalnie należy zapytać, co mogą zrobić osoby, które mają składki w OFE? Należy wiedzieć, że każdy członek Otwartego Funduszu Emerytalnego będzie miał do wyboru jedną z takich oto opcji:

a). nie składać żadnej deklaracji – a wówczas składki z OFE trafią automatycznie do IKE (na specjalne indywidualne konta emerytalne) albo

b). złożyć deklarację z żądaniem przeniesienia składek z OFE do ZUS.

Jeśli zdecydujemy się na wybór opcji a)., nie musimy nigdzie tego zgłaszać – nasze składki z OFE zostaną przekierowane do funduszy inwestycyjnych IKE – gdzie byli członkowie OFE będą mieli utworzone indywidualne konta (będą one w różnych instytucjach finansowych, na przykład w bankach). Natomiast jeśli zdecydujemy się na wybór opcji b)., czyli przeniesienia pieniędzy do ZUS – musimy w tej sprawie złożyć deklarację w OFE, do którego należymy.

Należy wiedzieć, że jeśli środki z OFE trafią na konto w IKE, to podczas tej operacji zostanie pobrana jednorazowa opłata przekształceniowa w łącznej wysokości 15 procent wartości tych środków. To minus tej opcji. Jednak plusem może być to, że:

– środki zebrane na koncie w IKE będą dziedziczone przez bliskich osoby, które ma takie konto (i do podziału w razie rozwodu) oraz

– wypłata środków z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie wolna od podatku.

Natomiast jeśli zdecydujemy o przeniesieniu środków z OFE do ZUS, zostaną one w całości zapisane na naszym koncie ubezpieczonego. Te środki zasilą naszą przyszłą emeryturę. Kiedy na nią przejdziemy, od tej części składek będzie pobierany podatek dochodowy (zgodnie z obowiązującymi przepisami – obecnie to 17 lub 32 procent). Ale pamiętać trzeba o tym, że gdyby ubezpieczony nie dożył wieku emerytalnego, wówczas te składki (przeniesione z OFE) nie będą podlegały dziedziczeniu przez jego bliskich.

Należy też wiedzieć, że od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku będzie czas na składanie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS (jeśli ktoś się zdecyduje na taką opcję). Natomiast do 28 stycznia 2022 roku ma nastąpić całkowite przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne.

Dodatkowa uwaga – o szczegóły transferu składek warto dopytać na infolinii naszego OFE (numery łatwo znajdziemy na internecie).